Count Per Day v3.3 - en to tr translation catalogue (170 entries)

en: Options updated
tr: Seçenekler güncellendi.

en: Countries updated. <b>%s</b> entries in %s without country left
tr: Ülkeler güncellendi.

en: update next
tr: sonraki güncelleme

en: Mass Bots cleaned. %s counts deleted.
tr: Botlar temizlendi. %s adet silindi.

en: Database cleaned. %s rows deleted.
tr: Veritabanı temizlendi. %s satır silindi.

en: Counter reseted.
tr: Sayaç sıfırlandı.

en: UNINSTALL Count per Day
tr: Count per Day'i kaldır.

en: Table %s deleted
tr: %s tablo silindi.

en: Options deleted
tr: Seçenekler silindi

en: Uninstall
tr: Kaldır

en: Click here
tr: Burayı tıklayın

en: to finish the uninstall and to deactivate "Count per Day".
tr: "Count per Day" kaldırmak ve etkisizleştirmek için.

en: Counter
tr: Sayaç

en: Online time
tr: Online süresi

en: Seconds for online counter. Used for "Visitors online" on dashboard page.
tr: Online sayaç için saniye. Kontrol sayfasındaki "Visitors online"  kullan.

en: Logged on Users
tr: Giriş yapmış kullanıcılar

en: count too
tr: saymak

en: until User Level
tr: kullanıcı seviye kadar

en: Auto counter
tr: Otomatik sayaç

en: Counts automatically single-posts and pages, no changes on template needed.
tr: Otomatik olarak tek-gönderileri ve sayfaları sayar, şablonda değişiklik gerekmez.

en: Bots to ignore
tr: Botları önemseme

en: Anonymous IP
tr: Anonim IP

en: Cache
tr: Önbellek

en: I use a cache plugin. Count these visits with ajax.
tr: Önbellek eklentisi kullanıyorum. Ziyaretçileri AJAX ile say.

en: Clients and referrers
tr: Yönlendirmeler ve kullanıcılar

en: Save and show clients and referrers.<br />Needs a lot of space in the database but gives you more detailed informations of your visitors.
tr: Kullanıcıları ve yönlendirmeleri göster ve kaydet. <br /> Veritabanında daha çok yere ihtiyaç duyar fakat ziyaretçiler hakkında detaylı bilgi verir.

en: Reads
tr: Okunma

en: Dashboard
tr: Kontrol paneli

en: Visitors per post
tr: Gönderi başına ziyaretçi

en: How many posts do you want to see on dashboard page?
tr: Kontrol panelinde kaç gönderi görmek istersiniz ?

en: Latest Counts - Posts
tr: Son sayım - Gönderi

en: Latest Counts - Days
tr: Son sayaç - Gün

en: How many days do you want look back?
tr: Kaç gün geriye doğru bakmak istiyorsun?

en: Chart - Days
tr: Grafik - Gün

en: Chart - Height
tr: Grafik - Yükseklik

en: Height of the biggest bar
tr: En büyük bar'ın yüksekliği

en: Countries
tr: Ülkeler

en: How many countries do you want to see on dashboard page?
tr: Kontrol panelde kaç ülke görmek istiyorsun ?

en: Browsers
tr: Tarayıcılar

en: Substring of the user agent, separated by comma
tr: Kullanıcıların altdizileri, virgül ile ayrılır

en: Local URLs
tr: Websitenizdeki URL'ler

en: Show local referrers too.
tr: Websitenizden yönlenenler.

en: Posts
tr: Gönderiler

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Show in lists
tr: Liste içinde göster

en: Show "Reads per Post" in a new column in post management views.
tr: Yönetim panaline "Reads per Post"  sutununu ekle

en: Start Values
tr: Başlangıç değeri

en: Here you can change the date of first count and add a start count.
tr: Burada başlama sayacın ve ilk sayacın tarhini değiştirebilirsin.

en: Start date
tr: Başlama tarihi

en: Your old Counter starts at?
tr: Eski sayacının başlangıç değeri ?

en: Start count
tr: Başlama sayacı

en: Add this value to "Total visitors".
tr: Bu değeri ekle "Total visitors".

en: Add this value to "Total reads".
tr: Bu değeri ekle "Total reads".

en: Debug mode
tr: Problem çözme modu

en: Show debug informations at the bottom of all pages.
tr: Problem çözme modu bilgilerini tüm sayfaların en altında göster.

en: Update options
tr: Seçenekleri güncelle

en: GeoIP - Countries
tr: GeoIP - Ülkeler

en: Update old counter data
tr: Eski sayaç verilerini güncelle

en: You can get the country data for all entries in database by checking the IP adress against the GeoIP database. This can take a while!
tr: GeoIP veritabanına karşı IP adreslerini kontrol ederek, tüm girişler için ülke verisini alabilirsin. Bu biraz zaman alabilir!

en: Update GeoIP database
tr: GeoIP veritabanını günce.elle.

en: Download a new version of GeoIP.dat file.
tr: En son GeoIP.dat dosyasını indir.

en: More informations about GeoIP
tr: GeoIP hakkında daha fazla bilgi

en: Mass Bots
tr: Kitle botları

en: Show all IPs with more than %s page views per day
tr: Günde %s sayfadan fazla görüntüleyen tüm IP leri göster

en: show
tr: göster

en: Date
tr: Tarih

en: Client
tr: Müşteri/Kullanıcı

en: Views
tr: Görünümler

en: Delete these %s counts
tr: %s sayaçları sil

en: Clean the database
tr: Veritabanını temizle.

en: You can clean the counter table by delete the "spam data".<br />If you add new bots above the old "spam data" keeps in the database.<br />Here you can run the bot filter again and delete the visits of the bots.
tr: "spam data" ile sayaç tablosunuz temizleyebilirsiniz. .<br /> Eğer yukarıya yeni botlar eklerseniz veritabanında ki eski "spam data" tutabilirsiniz.  Buradan botlar için filitre çalıştırabilirsiniz ve botların ziyaretlerini silinir.

en: Reset the counter
tr: Sayacı resetle

en: You can reset the counter by empty the table. ALL TO 0!<br />Make a backup if you need the current data!
tr: Boş tablo kullanarak sayaçları sıfırlarsınız. Şuanki verilere ihtiyacınız var ise yedek alın.

en: If "Count per Day" only disabled the tables in the database will be preserved.
tr: Eğer "Count per Day" sadece kapatıldı ise, veritabanındaki tablolar korunmuş olur.

en: Here you can delete the tables and disable "Count per Day".
tr: Buradan tabloları silebilir ve "Count per Day" kapatabilirsiniz.

en: WARNING
tr: UYARI

en: These tables (with ALL counter data) will be deleted.
tr: Bu tablolar silinecek (bütün sayaç bilgileri ile birlikte).

en: If "Count per Day" re-installed, the counter starts at 0.
tr: Eğer "Count per Day" 'i yeniden kurarsan, tüm sayaçlar sıfır '0'dan başlar.

en: Yes
tr: Evet

en: You are sure to disable Count per Day and delete all data?
tr: Count per Day'i devredışı bırakmak ve tüm verileri silmek istediğinizden emin misiniz ?

en: Support
tr: Destek

en: Total reads
tr: Toplam okunan.

en: Reads today
tr: Bugün okunanlar

en: Reads yesterday
tr: Dün okunanlar

en: Reads last week
tr: Geçen hafta okunanlar

en: Total visitors
tr: Toplam ziyaretçi

en: Visitors currently online
tr: Şu anda online olan ziyatçiler

en: Visitors today
tr: Bugün kü ziyaretçiler

en: Visitors yesterday
tr: Dünkü ziyaretçiler

en: Visitors last week
tr: Geçen haftaki ziyaretçiler

en: Visitors per day
tr: Günlük ziyaretçi

en: Counter starts on
tr: Sayaç başlıyacak

en: Notes
tr: Notlar

en: The %s most visited posts in last %s days:
tr: Son %s günde en çok ziyaret edilen gönderiler:

en: Show
tr: Göster

en: Other
tr: Diğer

en: Edit Post
tr: Gönderi düzenle

en: Category
tr: Katogori

en: Tag
tr: Таg

en: Front page displays
tr: Ön sayfa görüntüleri

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Time for Count per Day: <code>%s</code>.
tr: Günlük sayım için zaman: <code>%s</code>.

en: Bug? Problem? Question? Hint? Praise?
tr: Problem? Soru? Fikir? Övgü?

en: Write a comment on the <a href="%s">plugin page</a>.
tr: Yorumunu eklenti <a href="%s">sayfasına yaz</a>.

en: License
tr: Lisans

en: Reads per day
tr: Günlük ortalama okunma

en: Visitors per month
tr: Aylık ziyaretçi

en: Reads per month
tr: Aylık okunma

en: Latest Counts
tr: Son sayım

en: Plugin
tr: Eklenti

en: Referrer
tr: Yönlendirme

en: Reads per Country
tr: Ülke bazında okuma

en: Visitors per Country
tr: Ülke bazında ziyaretçi

en: Statistics
tr: İstatislikler

en: Map
tr: Harita

en: This post
tr: Bu gönderi

en: Title
tr: Başlık

en: Sorry, necessary functions (zlib) not installed or enabled in php.ini.
tr: Üzgünüm, gerekli fonksiyonlar yüklü değil (zlib) yada php.ini içinde kapalı.

en: New GeoIP database installed.
tr: Yeni GeoIP veritabanı yüklendi.

en: Sorry, an error occurred. Try again or check the access rights of directory "geoip" is 777.
tr: Üzgünüm, hata oluştu, "geoip" klasör'ünün 777 erişim hakkını kontrol edip tekrar deneyiniz.

en: Action
tr: Eylem

en: add
tr: ekle

en: save
tr: kaydet

en: delete
tr: sil

en: edit
tr: eüzenle

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Son

en: PostID
tr: Gönderi ID

en: no data found
tr: veri bulunamadı

en: Referrers - Entries
tr: Yönlendirmeleri - Girişler

en: How many referrers do you want to see on dashboard page?
tr: Kontrol panalinde kaç adet yönlendirme görmek istiyorsun ?

en: Referrers - Days
tr: Yönlendirmeler - Günler

en: The %s referrers in last %s days:
tr: Son %s günkü yönlendirmeler:

en: Visitors online
tr: Online ziyaretçiler.

en: "Count per Day" updated to version %s.
tr: "Count per Day" %s sürümüne güncellendi.

en: Backup failed! Cannot open file
tr: Yedekleme başarısız ! Dosya açılamadı.

en: Backup of counter table saved in %s.
tr: %s süre içerisinde sayaç tablosu yedeklendi.

en: Backup of counter options and collection saved in %s.
tr: %s'de sayaç seçenekleri ve koleksiyon kaydedildi.

en: Collection in progress...
tr: Toplama devam ediyor...

en: Get Visitors per Post...
tr: Yazı başına ziyaretçi

en: Counter entries until %s collected and counter table %s optimized (size before = %s &gt; size after = %s).
tr: %s'den bu yada sayaç girişleri toplandı ve sayaç tablosu optimize edildi.

en: Installation of "Count per Day" checked
tr: "Count per Day"  yüklemesi kontrol edildi.

en: Tools
tr: Araçlar

en: Save URL only, no query string.
tr: URL'yi kaydet, sorgu dizisini değil.

en: Who can see it
tr: Kimi görebilirsiniz

en: custom
tr: Özel

en: and higher are allowed to see the statistics page.
tr: ve yüksek istatistikleri görmek için izin verilir.

en: Set the %s capability %s a user need:
tr: %s kullanıcının ihtiyacı olan %s kapasiteyi ayarlayın:

en: Stylesheet
tr: Stil

en: NO Stylesheet in Frontend
tr: Önyüzde stil yok

en: Do not load the stylesheet "counter.css" in frontend.
tr: Önyüze "counter.css" stilini yükleme.

en: Backup
tr: Yedek

en: Entries per pass
tr: İzin için giriş

en: How many entries should be saved per pass? Default: 10000
tr: Kaç adet giriş her geçiş için saklanmalıdır ? Normal değeri : 10000

en: If your PHP memory limit less then 50 MB and you get a white page or error messages try a smaller value.
tr: Eğer PHP hafıza limiti 50 MB'den az ise veboş sayfa veya hata mesajı alıyorsanız, ufak değerleri deneyin.

en: Create a backup of the counter table %s in your wp-content directory (if writable).
tr: (klasör e yazma izni var ise) wp-contect klasörünüzdaki %s sayaç tablosu için yedek oluştur. (klasör e yazma izni var ise)

en: Backup the database
tr: Veritabanını yedekle

en: Collect old data
tr: Eski verileri toplama

en: Current size of your counter table %s is %s.
tr: Sayı tablonuzın şu anki büyüklüğü %s 'dir.

en: You can collect old data and clean up the counter table.<br/>Reads and visitors will be saved per month, per country and per post.<br/>Clients and referrers will deleted.
tr: Eski verileri toplayabilirsin ve sayaç tablosunu boşaltabilirsin. <br/>Okumalar ve ziyaretçiler her ülke ve her yazı için ay ay saklanacaktır. <br/>  Müşteriler ve yönlendirmeler silinir.

en: Normally new data will be added to the collection.
tr: Normalde, yeni veriler kolsiyona ekliniyor olacak.

en: Delete old collection and create a new one which contains only the data currently in counter table.
tr: Eski koleksiyonu sil ve yeni bir tane oluştur. Bu yeni koleysiyonun içinde sadece şu anki sayaç tablosundaki veriler olsun.

en: All collected data until %s will deleted.
tr: %s tarihine kadarki tüm koleksiyon verileri silindi.

en: Keep entries of last %s full months + current month in counter table.
tr: %s ay için son girişleri sakla + sayaç tablosundaki bu ay.

en: ReActivation
tr: Yeniden etkinleştirme

en: Here you can start the installation functions manually.<br/>Same as deactivate and reactivate the plugin.
tr: Burada el ile yükleme işlevlerine başlayabilirsiniz. <br/> Eklentiyi devre dışı bırakmak ve yeniden aktif etkmek aynıdır.

en: ReActivate the plugin
tr: Eklentiyi tekrar etkinleştirmek.

en: Visitors
tr: Ziyaretçiler

en: Most visited day
tr: En ziyaret edilen gün

en: drag and drop to sort
tr: Sıralamak için sürekle bırak
