Count Per Day v3.3 - en to it translation catalogue (164 entries)

en: Options updated
it: Le opzioni sono state aggiornate

en: Database cleaned. %s rows deleted.
it: Database svuotato. %s record cancellato.

en: UNINSTALL Count per Day
it: DISINSTALLA Count per Day

en: Table %s deleted
it: La tabella %s é stata cancellata

en: Options deleted
it: Le opzioni sono state cancellate

en: Uninstall
it: Disinstalla

en: Click here
it: Clicca qui

en: to finish the uninstall and to deactivate "Count per Day".
it: per completare la disinstallazione e disattivare "Count per Day".

en: Online time
it: Durata del collegamento

en: Seconds for online counter. Used for "Visitors online" on dashboard page.
it: Secondi per il counter online. In uso per "Visitatori in linea" nella Bacheca.

en: Logged on Users
it: Utenti accreditati

en: count too
it: conteggia anche loro

en: Auto counter
it: Contatore-automatico

en: Counts automatically single-posts and pages, no changes on template needed.
it: Conta in automatico i singoli articoli e le pagine. Non é necessaria alcuna modifica del template.

en: Bots to ignore
it: Bots da ignorare

en: Update options
it: Aggiorna le opzioni

en: Clean the database
it: Svuota il database

en: You can clean the counter table by delete the "spam data".<br />If you add new bots above the old "spam data" keeps in the database.<br />Here you can run the bot filter again and delete the visits of the bots.
it: Puoi svuotare la tabella del contatore dai "dati spam".<br />Aggiungendo dei nuovi bots sopra ai vecchi "dati spam" conservati nel database.<br />Qui tu puoi avviare nuovamente il filtro per i bot e cancellare le visite dei bots.

en: If "Count per Day" only disabled the tables in the database will be preserved.
it: La disattivazione in sé di "Count per Day" non cancellerà le tabelle del database.

en: Here you can delete the tables and disable "Count per Day".
it: Qui potrai cancellare le tabelle e disattivare "Count per Day".

en: WARNING
it: ATTENZIONE

en: These tables (with ALL counter data) will be deleted.
it: Queste tabelle (compresi TUTTI i dati) saranno cancellate.

en: If "Count per Day" re-installed, the counter starts at 0.
it: Qualora desiderassi re-installare "Count per Day", ricordati che il contatore ripartirà da 0.

en: Yes
it: Sì

en: You are sure to disable Count per Day and delete all data?
it: Sei certo di volere disattivare Count per Day e cancellare tutti i dati?

en: Statistics
it: Satistiche

en: Total visitors
it: Totale visitatori

en: Visitors currently online
it: Utenti attualmente in linea

en: Visitors today
it: Oggi

en: Visitors yesterday
it: Ieri

en: Visitors last week
it: La scorsa settimana

en: Counter starts on
it: Il contatore parte dal

en: Visitors per day
it: Visitatori per giorno

en: Visitors per month
it: Visitatori per mese

en: Visitors per post
it: Visitatori per articolo

en: Counter reseted.
it: Il contatore é stato azzerato.

en: How many posts do you want to see on dashboard page?
it: Quanti articoli desideri siano visibili nella bacheca?

en: Latest Counts - Posts
it: Totale corrente - Articoli

en: Latest Counts - Days
it: Totale corrente - pagine

en: How many days do you want look back?
it: Quanti giorni desideri visionare a ritroso?

en: Show in lists
it: Mostra nelle liste

en: Show "Reads per Post" in a new column in post management views.
it: Mostra "Letture per articolo" in una nuova colonna nella sezione gestione degli articoli.

en: Reset the counter
it: Azzera il contatore

en: You can reset the counter by empty the table. ALL TO 0!<br />Make a backup if you need the current data!
it: Puoi azzerare il contatore svuotando la tabella. ALL TO 0!<br />Effettua il backup!

en: The %s most visited posts in last %s days:
it: I %s articoli più letti negli ultimi %s giorni:

en: Settings
it: Impostazioni

en: Reads
it: Visitatori

en: Latest Counts
it: Totale corrente

en: Chart - Days
it: Diagramma - Giorni

en: Chart - Height
it: Diagramma - Altezza

en: Height of the biggest bar
it: Altezza della categoria maggiore

en: This post
it: Questo articolo

en: Dashboard
it: Bacheca

en: Reads per day
it: Letture per giorno

en: Countries updated. <b>%s</b> entries in %s without country left
it: Gli stati sono stati aggiornati. <b>%s</b> pubblicazioni in %s senza stato

en: update next
it: aggiorna il prossimo

en: GeoIP - Countries
it: GeoIP - Stati

en: Update old counter data
it: Aggiorna i vecchi dati per gli stati

en: Update GeoIP database
it: Aggiorna database GeoIP

en: Download a new version of GeoIP.dat file.
it: Scarica la nuova versione del file GeoIP.dat.

en: More informations about GeoIP
it: Informazioni su GeoIP

en: Reads per Country
it: Letture per stato

en: New GeoIP database installed.
it: Il nuovo database GeoIP é stato installato.

en: Sorry, an error occurred. Try again or check the access rights of directory "geoip" is 777.
it: Si é verificato un errore. Riprova oppure verifica che i permessi della cartella "geoip" siano impostati a 777.

en: Sorry, necessary functions (zlib) not installed or enabled in php.ini.
it: La funzione (zlib) non é stata installata oppure non attiva in php.ini.

en: Countries
it: Stati

en: How many countries do you want to see on dashboard page?
it: Quanti stati desideri siano visibili nella bacheca?

en: Mass Bots cleaned. %s counts deleted.
it: Mass Bots svuotato. %s totali cancellati.

en: Show all IPs with more than %s page views per day
it: Mostra tutti gli IP con più di %s pagine visualizzate al giorno

en: show
it: mostra

en: Delete these %s counts
it: Cancella questi %s totali

en: Other
it: Altro

en: Front page displays
it: Mostra nella front page

en: Browsers
it: Browser

en: Date
it: Data

en: Views
it: Visualizzazioni

en: Start Values
it: Valori di partenza

en: Here you can change the date of first count and add a start count.
it: Puoi modificare la data del primo conteggio ed avviare un conteggio di partenza.

en: Start date
it: Data di inizio

en: Your old Counter starts at?
it: Il vecchio contatore parte da?

en: Start count
it: Avvia conteggio

en: Add this value to "Total visitors".
it: Aggiungi questo valore a "Totale visitatori".

en: Support
it: Supporto

en: Bug? Problem? Question? Hint? Praise?
it: Bug? Problemi? Domande? Suggerimenti? Elogi?

en: Write a comment on the <a href="%s">plugin page</a>.
it: Invia un commento nella <a href="%s">pagina del plugin</a>.

en: Show
it: Mostra

en: Edit Post
it: modifica articolo

en: Time for Count per Day: <code>%s</code>.
it: Fuso orario Count per Day: <code>%s</code>.

en: until User Level
it: sino a livello utente

en: Notes
it: Note

en: Action
it: Azione

en: add
it: aggiungi

en: save
it: salva

en: delete
it: cancella

en: edit
it: modifica

en: Add this value to "Total reads".
it: Aggiungi questo valore a "Totale letture".

en: Total reads
it: Totale letture

en: Reads today
it: Letture odierne

en: Reads yesterday
it: Letture di ieri

en: Map
it: Mappa

en: Anonymous IP
it: IP anonimo

en: I use a cache plugin. Count these visits with ajax.
it: Uso un plugin per la cache. Conteggia le visite via ajax.

en: Substring of the user agent, separated by comma
it: Sub-stringa user agent, separa con una virgola

en: Visitors per Country
it: Visitatori per paese

en: Debug mode
it: Modalità debug

en: Show debug informations at the bottom of all pages.
it: Mostra info debug al fondo di tutte le pagine.

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Termine

en: PostID
it: ID articolo

en: no data found
it: nessun dato trovato

en: You can get the country data for all entries in database by checking the IP adress against the GeoIP database. This can take a while!
it: Potrai ottenere i nuovi dati verificando nuovamente l'indirizzo IP nel database di GeoIP. L'operazione richiederà alcuni minuti!

en: Counter
it: Contatore

en: Local URLs
it: URL locali

en: Show local referrers too.
it: Mostra anche i referenti locali.

en: Posts
it: Articoli

en: Pages
it: Pagine

en: Category
it: Categoria

en: License
it: Licenza

en: Referrer
it: Referente

en: Title
it: Titolo

en: Save and show clients and referrers.<br />Needs a lot of space in the database but gives you more detailed informations of your visitors.
it: Salva e mostra client e referenti.<br />Necessita di molto spazio nel database ma ti offre delle maggiori informazioni sui tuoi visitatori.

en: Clients and referrers
it: Client e referenti

en: Reads last week
it: Letture scorsa settimana

en: Reads per month
it: Letture scorso mese

en: Referrers - Entries
it: Referenti - Pubblicazioni

en: How many referrers do you want to see on dashboard page?
it: Quanti referenti desideri vengano visualizzati nella bacheca?

en: Referrers - Days
it: Referenti - Giorni

en: The %s referrers in last %s days:
it: I %s referenti degli ultimi %s giorni:

en: Visitors online
it: Visitatori online

en: "Count per Day" updated to version %s.
it: "Count per Day" é stato aggiornato alla versione %s.

en: Backup failed! Cannot open file
it: Il backup é fallito! Non é possibile aprire il file

en: Backup of counter table saved in %s.
it: Backup della tabella salvato in %s.

en: Backup of counter options and collection saved in %s.
it: Backup delle opzioni e raccolta dati salvato in %s.

en: Collection in progress...
it: Raccolta in corso...

en: Get Visitors per Post...
it: Visitatori per post...

en: Counter entries until %s collected and counter table %s optimized (size before = %s &gt; size after = %s).
it: Computo dati collezionati sino al %s e tabella %s ottimizzati (dimensione precedente = %s &gt; attuale = %s).

en: Installation of "Count per Day" checked
it: Installazione di "Count per Day" selezionata

en: Tools
it: Strumenti

en: Save URL only, no query string.
it: Salva solo gli URL, no query string.

en: Who can see it
it: Chi può vedere

en: custom
it: personalizzato

en: and higher are allowed to see the statistics page.
it: e superiore hanno il permesso per potere vedere le stat.

en: Set the %s capability %s a user need:
it: Imposta %s ruolo %s necessario per l'utente:

en: Stylesheet
it: Foglio di stile

en: NO Stylesheet in Frontend
it: NO foglio di stile nel Frontend

en: Do not load the stylesheet "counter.css" in frontend.
it: Non caricare il foglio di stile "counter.css" nel frontend.

en: Entries per pass
it: Elementi per pass

en: How many entries should be saved per pass? Default: 10000
it: Quanti elementi salvare per pass? Predefinito: 10000

en: If your PHP memory limit less then 50 MB and you get a white page or error messages try a smaller value.
it: Se il tuo limite di memoria PHP fosse inferiore a 50 MB ed ottenessi una pagina bianca o un messagigo di errore, inserisci un valore più piccolo.

en: Create a backup of the counter table %s in your wp-content directory (if writable).
it: Crea un backup della tabella %s nella cartella wp-content (se scrivibile).

en: Backup the database
it: Backup del database

en: Collect old data
it: Raccogli i vecchi dati

en: Current size of your counter table %s is %s.
it: La dimensione attuale della tabella %s é %s.

en: You can collect old data and clean up the counter table.<br/>Reads and visitors will be saved per month, per country and per post.<br/>Clients and referrers will deleted.
it: Puoi raccogliere i vecchi dati e svuotare la tabella.<br/>Le letture ed i visitatori saranno salvati per mese, per paese e per articolo.<br/>Client e referrer saranno cancellati.

en: Normally new data will be added to the collection.
it: Generalmente, i nuovi dati saranno aggiunti alla collezione.

en: Delete old collection and create a new one which contains only the data currently in counter table.
it: Cancella la vecchia raccolta e creane una nuova che contenga solamente i dati attuali della tabella.

en: All collected data until %s will deleted.
it: Tutti i dati raccolti sino al %s saranno cancellati.

en: Keep entries of last %s full months + current month in counter table.
it: Conserva nella tabella i dati per gli ultimi %s mesi completi + mese corrente.

en: ReActivation
it: Riattivazione

en: Here you can start the installation functions manually.<br/>Same as deactivate and reactivate the plugin.
it: Qui puoi iniziare l'installazione manuale delle funzioni.<br/>Come attivare e riattivare il plugin.

en: ReActivate the plugin
it: Riattiva il plugin

en: Visitors
it: Visitatori

en: Most visited day
it: Giorno maggiori visite

en: drag and drop to sort
it: drag and drop per ordinare
