Count Per Day v3.3 - en to da translation catalogue (129 entries)

en: Options updated
da: Indstillingerne er blevet gemt

en: Countries updated. <b>%s</b> entries in %s without country left
da: Lande opdateret <b>%s</b> poster i %s har stadig ingen angivelse af land.

en: update next
da: opdatér næste

en: Mass Bots cleaned. %s counts deleted.
da: Massebots renset. %s rækker slettet.

en: Database cleaned. %s rows deleted.
da: Databasen renset. %s rækker slettet.

en: Counter reseted.
da: Tæller nulstillet.

en: UNINSTALL Count per Day
da: AFINSTALLÉR Count per Day

en: Table %s deleted
da: Tabellen %s blev slettet

en: Options deleted
da: Indstillinger slettet

en: Uninstall
da: Afinstallér

en: Click here
da: Klik her

en: to finish the uninstall and to deactivate "Count per Day".
da: for at færdiggøre afinstalleringen og deaktivere "Count per Day".

en: Online time
da: Tid online

en: Seconds for online counter. Used for "Visitors online" on dashboard page.
da: Sekunder for online-tæller. Bruges om "Besøgende online" i kontrolpanelet.

en: Logged on Users
da: Indloggede brugere

en: count too
da: tæl også

en: until User Level
da: til og med brugerniveau

en: Auto counter
da: Auto-tæller

en: Counts automatically single-posts and pages, no changes on template needed.
da: Tæller automatisk enkelt-indlæg og -sider; kræver ingen ændringer i skabeloner.

en: Bots to ignore
da: Ignorér følgende bots

en: Anonymous IP
da: Anonymt IP-nummer

en: I use a cache plugin. Count these visits with ajax.
da: Jeg bruger et cache-plugin. Tæl disse besøg med Ajax.

en: Update options
da: Opdatér indstillinger

en: Dashboard
da: Kontrolpanel

en: Visitors per post
da: Besøgende per indlæg

en: How many posts do you want to see on dashboard page?
da: Hvor mange indlæg vil du se på kontrolpanel

en: Latest Counts - Posts
da: Seneste læste - Indlæg

en: Latest Counts - Days
da: Seneste læste - Dage

en: How many days do you want look back?
da: Hvor mange dage vil du se tilbage?

en: Chart - Days
da: Diagram - Dage

en: Chart - Height
da: Diagram - Højde

en: Height of the biggest bar
da: Højde på den største søjle

en: Countries
da: Lande

en: How many countries do you want to see on dashboard page?
da: Hvor mange lande vil du se på pluginnets side i kontrolpanelet

en: Browsers
da: Browsere

en: Substring of the user agent, separated by comma
da: Delstrenge, der identificerer en browser, kommasepareret

en: Show in lists
da: Vis som liste

en: Show "Reads per Post" in a new column in post management views.
da: Vis "Læst pr. indlæg" i en ny kolonne på Redigér indlæg-siden.

en: Start Values
da: Startværdier

en: Here you can change the date of first count and add a start count.
da: Her kan du ændre datoen på første tæller og tilføje en starttæller.

en: Start date
da: Startdato

en: Your old Counter starts at?
da: Hvornår starter din gamle tæller?

en: Start count
da: Start-tæller

en: Add this value to "Total visitors".
da: Tilføj denne værdi til "Besøgende i alt".

en: Add this value to "Total reads".
da: Tilføj denne værdi til "Læst i alt".

en: Debug mode
da: Debug-modus

en: Show debug informations at the bottom of all pages.
da: Vis debug-information i bunden af alle sider.

en: GeoIP - Countries
da: GeoIP - Lande

en: Update old counter data
da: Opdatér gamle tællerdata

en: Update GeoIP database
da: Opdatér GeoIP-database

en: Download a new version of GeoIP.dat file.
da: Download en ny version af GeoIP.dat-filen.

en: More informations about GeoIP
da: Flere oplysninger om GeoIP

en: Mass Bots
da: Massebots

en: Show all IPs with more than %s page views per day
da: Vis alle IP&#39;er med mere end %s sidevisninger per dag

en: show
da: vis

en: Date
da: Dato

en: Client
da: Klient

en: Views
da: Visninger

en: Delete these %s counts
da: Slet disse %s hits

en: Clean the database
da: Rens databasen

en: You can clean the counter table by delete the "spam data".<br />If you add new bots above the old "spam data" keeps in the database.<br />Here you can run the bot filter again and delete the visits of the bots.
da: Du kan rense tællertabellen for "spam-data".<br />Når du tilføjer nye bots ovenfor, forbliver de gamle "spam-data" i databasen.<br />Her kan du køre bot-filteret igen og slette bot-besøgene.

en: Reset the counter
da: Nulstil tælleren

en: You can reset the counter by empty the table. ALL TO 0!<br />Make a backup if you need the current data!
da: Du kan nulstille tælleren ved at tømme tabellen. Alt bliver nulstillet.<br />Tag en sikkerhedskopi, hvis du har brug for de aktuelle data.

en: If "Count per Day" only disabled the tables in the database will be preserved.
da: Hvis "Count per Day" kun deaktiveres, bliver tabellerne i databasen bevaret.

en: Here you can delete the tables and disable "Count per Day".
da: Her kan du slette tabellerne og deaktivere "Count per Day".

en: WARNING
da: ADVARSEL

en: These tables (with ALL counter data) will be deleted.
da: Disse tabeller (med ALLE tæller-data) vil blive slettet.

en: If "Count per Day" re-installed, the counter starts at 0.
da: Hvis "Count per Day" reinstalleres, begynder tælleren forfra ved 0.

en: Yes
da: Ja

en: You are sure to disable Count per Day and delete all data?
da: Er du sikker på, du vil deaktivere "Count per Day" og slette alle data?

en: Time for Count per Day: <code>%s</code>.
da: Tidspunkt for Count per Day: <code>%s</code>.

en: Bug? Problem? Question? Hint? Praise?
da: Bugs? Problemer? Spørgsmål? Tips? Ros?

en: Write a comment on the <a href="%s">plugin page</a>.
da: Skriv en kommentar på <a href="%s">pluginsiden</a>.

en: Total reads
da: Læsninger i alt

en: Reads today
da: Læsninger i dag

en: Reads yesterday
da: Læsninger i går

en: Total visitors
da: Antal besøgende i alt

en: Visitors currently online
da: Besøgende online lige nu

en: Visitors today
da: Besøgende i dag

en: Visitors yesterday
da: Besøgende i går

en: Visitors last week
da: Besøgende sidste weekend

en: Visitors per day
da: Besøgende per dag

en: Counter starts on
da: Tæller starter på

en: Notes
da: Noter

en: The %s most visited posts in last %s days:
da: De %s mest sete indlæg i de sidste %s dage:

en: Show
da: Vis

en: Other
da: Andre

en: Edit Post
da: Redigér indlæg

en: Front page displays
da: Visninger af forsiden

en: Settings
da: Indstillinger

en: Reads
da: Læsninger

en: This post
da: Dette indlæg

en: Reads per day
da: Læsninger per dag

en: Visitors per month
da: Besøgende per måned

en: Latest Counts
da: Seneste læste

en: Reads per Country
da: Læsninger per land

en: Visitors per Country
da: Besøgende per land

en: Statistics
da: Statistik

en: Map
da: Kort

en: Action
da: Handling

en: add
da: tilføj

en: save
da: gem

en: delete
da: slet

en: edit
da: redigér

en: End
da: Slut

en: PostID
da: Indlægs-id

en: no data found
da: ingen data fundet

en: Sorry, necessary functions (zlib) not installed or enabled in php.ini.
da: Beklager. Nødvendige funktioner (zlib) er ikke installeret eller ikke aktiveret i php.ini.

en: New GeoIP database installed.
da: Ny GeoIP-database installeret.

en: Sorry, an error occurred. Try again or check the access rights of directory "geoip" is 777.
da: Beklager. Der opstod en fejl. Prøv igen eller tjek, at adgangsrettigheder til mappen "geoip" er 777

en: You can get the country data for all entries in database by checking the IP adress against the GeoIP database. This can take a while!
da: Du kan få landedata for alle indlæg i databasen, hvis du tjekker IP-adresserne i GeoIP-databasen. Det tager lidt tid!

en: Counter
da: Tæller

en: Clients and referrers
da: Klienter og henvisere

en: Save and show clients and referrers.<br />Needs a lot of space in the database but gives you more detailed informations of your visitors.
da: Gem og vis klienter og henvisere.<br />Bruger en masse plads i databasen, men giver dig mere detaljeret information om dine besøgende.

en: Local URLs
da: Lokale adresser

en: Show local referrers too.
da: Vis også lokale henvisninger

en: Posts
da: Indlæg

en: Pages
da: Sider

en: Reads last week
da: Læsninger i sidste uge

en: Category
da: Kategori

en: License
da: Licens

en: Reads per month
da: Læsninger per måned

en: Referrer
da: Henviser

en: Title
da: Titel

en: Referrers - Entries
da: Henvisere - poster

en: How many referrers do you want to see on dashboard page?
da: Hvor mange henvisere vil du se på dashboardet?

en: Referrers - Days
da: Henvisere - Dage

en: The %s referrers in last %s days:
da: De %s henvisere i de sidste %s dage:

en: Visitors online
da: Brugere online
